2018-till date

Government & Opposition

Government Alliance

Leader of the House

Jam Kamal Khan

Took oath as Chief Minister in 18th August 2018 Sitting of the 1st Session of the Assembly

Government Parties

The Government Alliance in the present Assembly belongs to the following political parties:

Cabinet & Functionaries






Minister Portfolio
Sardar Sarfaraz Chakar Domki Labour & Manpower  (Appointed on: 8th September 2018)
 
Sardar Abdul Rehman Khetran Food and Population Welfare Department.  (Appointed on: 4th January 2019)
 
Umar Khan Jamali Inter Provincial Coordination and Transport  (Appointed on: 12th October 2018)
 
Saleem Ahmed Board of Revenue  (Appointed on: 25th December 2018)
 
Nawabzada Tariq Magsi Irrigation  (Appointed on: 17th January 2019)
 
Mir Naseebullah Khan Health  (Appointed on: 30th August 2018)
 
Muhammad Saleh Bhootani Local Government and Rural Development  (Appointed on: 8th September 2018)
 
Muhammad Khan Industries & Commerce  
 
Noor Muhammad Public Health Engineering  (Appointed on: 30th August 2018)
 
Zahoor Ahmed Buledi Information, Higher Education  
 
Asadullah Social Welfare & Non-Formal Education Department  
 
Muhammad Arif Finance  (Appointed on: 30th August 2018)
 
Mir Zia Ullah Langau Home & Tribal Affairs, PDMA  (Appointed on: 25th December 2018)
 
Zmarak Khan Agriculture & Cooperatives  (Appointed on: 30th August 2018)
 



Advisor To CM Portfolio
Mitta Khan Livestock & Dairy Development.  (Appointed on: 30th August 2018)
 
Mir Akbar Askani Fisheries  (Appointed on: 21st December 2018)
 
Malik Naeem Khan Bazai Excise & Taxation  (Appointed on: 9th September 2018)
 
Abdul Khaliq Culture, Tourism & Archives and Sports & Youth Affairs  (Appointed on: 9th September 2018)
 
Muhammad Khan Lehri Secondary Education  (Appointed on: 12th October 2018)
 






 

Opposition Alliance

Leader of Opposition

Malik Sikandar Khan

Notified as Leader of Opposition through No.No.PAB/Legis:I (41)/2018., 15th December 2018 

Opposition Parties